Hozzávalók:
Egy füstölt csülök
3 sertésköröm
50 dkg sertésbőr
2 fej vöröshagyma
egész bors
só
egy fej fokhagyma
víz
kemény tojás
3-4 szál sárgarépa
Recept:
Kocsonya témában nem egy vérre menő vitát olvastam az interneten, amin jókat mosolygok. Ahány ház, annyi szokás, mi úgy szeretjük, ha a kész kocsonyában csak színhús van, illetve répával, kemény tojással gazdagítjuk. A főzése elég hosszadalmas, cserébe viszont olyan mennyiség fő, hogy undort is kapunk tőle :D
A füstölt csülköt, a megtisztított körmöket és a sertésbőrt egy nagy fazékba tesszük és annyi vízzel öntjük fel, hogy bőven ellepje.
Miután felforrt, leöntjük róla a vizet, és megmossuk a darabokat illetve a lábast is, majd új vízbe mehet tovább főni, amibe beletesszük a gerezdekre szedett fokhagymát, a fekete borsot, a vöröshagymákat megmosva, héjastól, mert ez szép színt ad, és ízlés szerint sózzuk. A kocsonyát egészen kis hőmérsékleten, éppen gyöngyözve, fedő nélkül addig főzzük, ameddig a körömnél a húsos-bőrös rész szinte már leválik a csontról (kb. 3-5 óra). Közben az estelegesen keletkező habot, illetve zsírt nyugodtan szedegessük le. A főzés vége felé szoktam a hámozott, darabolt répát is a lábosba tenni, amíg ízlésünknek megfelelően megpuhul.
Amikor a kocsonya készre főtt, pihentetjük 10 percet az asztalon, először kanállal leszedjük a a zsírt, majd papírtörlőt tépünk és rátesszük a kocsonya lé tetejére. Pár másodpercig hagyjuk rajta, ennyi idő elég arra, hogy a papírtörlő magába szívja a zsír réteget. A papírtörlőt ezután óvatosan levesszük a kocsonya tetejéről. Szükség szerint ez a lépés megismételhető.
Az “alkatrészeket” kihalásszuk. Ezután szűrőre fektetünk textíliát (én textilpelenkát hazsnáltam, amibe ízlés szerint apróra vagdalt fokhagymát is tehetünk, és ezen szűrjük át a kész levet. Kis tálkákba mérjük a húsokat, répát és a kemény tojást és rámerjük a levet. Amikor már langyos, mehet a hűtőbe, vagy ha nincs fagy, az erkélyre.