Hozzávalók:
Kenyér:
40 dkg kenyérliszt
2 dl langyos víz
0,5 dl tej
1 púpos tk. só
2 ek. olaj
2 ek. burg.pehely (elhagyható)
2 dkg friss élesztő
(1kis üveg magozott olajbogyó)
Kolbászkrém:
15 dkg puha lángolt kolbász
2 evőkanál aioli
2 keményre főzött tojássárgája reszelve
2 keményre főzött tojásfehérje apró kockára vágva
1 közepes lilahagyma kockára vágva
3-4 kicsi csemegeuborka apró kockára vágva
só
frissen őrölt bors
aioli – ebből két dl lesz, máshoz is fel lehet használni:
1 tojássárgája
1,8 dl napraforgóolaj
1 teáskanál mustár
2 gerezd fokhagyma
1 teáskanál ecet (én almaecetet használtam)
csipet só
őrölt bors
1 evőkanál citromlé
Recept:
A napokban valami főzős műsorban megpillantottam egy nagyon gusztusos olajbogyós kenyeret, ami azóta is kísért hagymázas álmaimban :D
Persze szimpatikus receptet nem találtam hozzá, mindig kovászos, meg öregtésztás leírásokat lelek. Eddig még sosem próbáltam ezeket, és bár tudom, hogy nélkülük nem kenyér a kenyér, de midnig megrémítenek. A kovász készítésének leírása hosszú és elég bonyolult, így neki sem kezdtem még soha…
Szóval ez egy “nem kenyér” kenyér.Egy hiba csúszott “mindössze” a számításomba….a lyukas agyam. Elmenetem vásárolni, és az olajbogyót jól elfelejtettem…pedig micsoda harmónia lett volna a kolbásszal….ah, biberach! :D
A hozzávalókat bedobáltam a kenyérsütőgépbe, kivéve az olajbogyót. Míg dolgozott a masina, levittem a kisbábut sétálni. A kész tésztát lisztezett felületre borítottam, (ekkor dolgoztam volna hozzá vagy bele az olajbogyót), majd három, egyforma darabba vágtam.
Megformáztam a bagetteket, és sütőlemezre helyeztem őket.
Letakarva fél óra alatt duplájára kelesztettem.
A megkelt tésztán egy éles pengével bevágásokat ejtettem, majd vízzel alaposan lepermeteztem. Előmelegített, 200 fokos sütőben kb. 25 -30 perc alatt ropogósra sült. A sütőből kivéve kevés vízzel lepermetezzük, hogy a héja szép fényes legyen.
A kolbászkrém receptje megint nemvagyokmesterszakácstól jött.
A bőréből kihámozott kolbászt összevagdaltam és alaposan kikevertem az aiolival és a főtt tojássárgájával, majd elkevertem a darabos hozzávalókkal és fűszereztem.
Az aioli tulajdonképpen fokhagymás majonéz. És ha már majonéz, legyen házi.
Az aiolihoz a tojássárgáját, a mustárt, a sót, borsot, a zúzott fokhagymát és citromlevet habosra keverjük. Az olajat nagyon kis adagokban, közben folyton keverve (habverővel) adagoljuk hozzá, hogy ne csapódjon ki. Ennyi az egész.